REGULAMIN WYCIECZKI ROWEROWEJ 

pt.„Rowerem po szlaku fortyfikacji i miejsc pamięci województwa śląskiego”

 

Naszym celem jest udana, przyjemna i bezpieczna wycieczka, toteż zobowiązujemy się przestrzegać poniższy regulamin:

  1. Każdy uczestnik ma obowiązek zapoznać się z programem wycieczki i niniejszym regulaminem.

  2. Uczestnicy wycieczki przychodzą  na 15 minut przed wyjazdem.

  3. Uczestnikiem wycieczki rowerowej może być każdy posiadający przygotowanie fizyczne i predyspozycje, a także brak przeciwwskazań zdrowotnych. Koszt ubezpieczenia, Uczestnik ponosi we własnym zakresie.

  4. Uczestnik ma obowiązek zadbania we własnym zakresie o zadbanie o ważność ubezpieczenia NFZ lub dobrowolne zawarcie turystycznych polis ubezpieczeniowych, obejmujących odpowiedzialnością zdarzenia losowe obejmujące teren Polski lub w pasie przygranicznym (w zależności od wybranego zakresu terytorialnego).

  5. Uczestnicy są zobowiązani dysponować odpowiednim ekwipunkiem i odzieżą, tj. odzież odpowiednią do warunków atmosferycznych, własny rower, przedmioty ochrony osobistej (kask), rower powinien posiadać oświetlenie.

  6. Koszt ubezpieczenia, Uczestnik ponosi we własnym zakresie. Każdy Uczestnik sam odpowiada za swoje bezpieczeństwo oraz nie naraża na jego brak pozostałych uczestników.

  7. Uczestnik ponosi odpowiedzialność za wyrządzone z własnej winy szkody w trakcie trwania wycieczki oraz zobowiązuje się do ich niezwłocznego naprawienia w sposób określony przepisami prawa oraz bezpośredniego pokrycia wyrządzonych szkód z własnych środków. Za szkody wyrządzone przez osoby niepełnoletnie odpowiadają ich prawni opiekunowie.

  8. Poruszamy się w 15 osobowej kolumnie, a nauczyciele (opiekunowie) jadą z jej przodu i z tyłu. (odległość jadących kolumn rowerzystów powinna wynosić minimum 200 metrów na drogach publicznych).

  9. Będąc w szyku należy ostrzegać jadących z przodu o nadjeżdżających pojazdach.

  10. Niedopuszczalna jest jazda 2 uczestników wycieczki obok siebie chyba, że poruszają się w trenie niezabudowanym, szerokość jezdni wynosi 6 metrów i nie zbliża się inny pojazd.

  11. Uczestnicy wycieczki rowerowej powinni zachować między sobą bezpieczny odstęp, tzn. w sytuacji nagłego hamowania nie powinno dojść do kolizji. Odległości między rowerami powinny być takie aby możliwe było bezpieczne hamowanie: 2, 3 metry ale nie więcej niż 5.

  12. Zabrania się wyprzedzania uczestników kolumny oraz jazdy bez trzymania co najmniej jednej ręki na kierownicy.

  13. Grupę prowadzi koordynator, on dyktuje tempo jazdy, wybiera drogę, zarządza odpoczynek i nie można go wyprzedzać.

  14. Zabrania się samowolnego oddalania od grupy – po otrzymaniu zgody zgłaszamy swój powrót.

  15. Podczas podjazdu nie stosuje się jazdy w zwartej grupie, każdy pokonuje wzniesienie własnym tempem. Cała grupa zbiera się na szczycie wzniesienia.

  16. O zmęczeniu lub słabym samopoczuciu każdy uczestnik powinien poinformować kierownika lub opiekuna.

  17. Po stwierdzeniu usterki, nawet najmniejszej, należy zatrzymać się i ja usunąć w celu uniknięcia większej awarii.

  18. Podczas awarii roweru można wziąć go na hol stosując mocny sznurek o długości 3- 4 m. Jednym końcem przywiązujemy go do roweru holującego do ramy przy siodełku a drugi koniec należy okręcić o kierownicę roweru holowanego aby odczepienie było jak najprostsze. Holowania powinna dokonywać osoba silna i tylko przez kilka kilometrów, później powinna nastąpić zmiana.

  19. Podczas jazdy w lesie należy zwrócić szczególna uwagę na gałęzie i wystające korzenie. Należy unikać najazdu kołami na patyki co może być powodem uszkodzenia szprych i błotników.

  20. Strój i ekwipunek dostosuj do wymogów wycieczki i pogody.

  21. Każdy uczestnik zobowiązuje się posiadać sprawny rower z podstawowym wyposażeniem.

  22. Przed wycieczką należy rower nasmarować i skontrolować dokręcenie wszystkich śrub i nakrętek. 23. Szanuj przyrodę, zabytki architektury i prace innych ludzi.

  23. Bezwzględnie zabrania się spożywania i posiadania wszelkich używek (alkohol, tytoń,, środków odurzające itp.).

  24. Bezpieczeństwo – jeśli to tylko możliwe, pamiętajmy, aby nasz ubiór był widoczny i bezpieczny. Dobrze, żeby nasza odzież miała jaskrawe kolory (w dzień) lub chociaż kilka elementów odblaskowych (w nocy).

  25. Każdy uczestnik zobowiązany jest posiadać bezwzględnie Kask! Chyba, że zawartość naszego mózgu uważamy za bezwartościową.

  26. Dbaj o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników wycieczki.

  27. Uczestnicy ponoszą odpowiedzialność za powstałe szkody i wypadki z ich winy wobec siebie i osób trzecich.

  28. Brawura i savoir-vivre – tego pierwszego powinniśmy unikać jak ognia, to drugie – stosować na co dzień, nie tylko podczas jazdy rowerem.

  29. Łamanie zasad zachowania się i regulaminu wycieczki zobowiązuje kierownika do usunięcia uczestnika w trybie natychmiastowym.

 

ZASADY BEZPIECZNEJ JAZDY NA ROWERZE !!!

 

  1. Używaj sprawnego roweru – sprawdź stan techniczny.

  2. Zakładaj kask i odpowiedni ubiór.

  3. Przestrzegaj przepisów drogowych.

  4. Jedź zawsze prawą stroną.

  5. Dokładnie rozejrzyj się zanim ruszysz.

  6. Przed skrzyżowaniem, wyjazdami z podwórek i bocznych ulic, trzymaj zawsze dłoń na hamulcu.

  7. Sygnalizuj odpowiednio wcześnie wszystkie skręty.

  8. Nigdy nie ścinaj zakrętów.

  9. Dostosuj prędkość do warunków tak by szybko zatrzymać rower.

  10. Korzystaj z drogi dla rowerów.

Osoba w wieku 10 – 18 lat poruszająca się po drodze publicznej musi mieć kartę rowerową!!!

Bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od znajomości i przestrzegania przepisów ruchu drogowego.

➢ Jadąc w mieście, przestrzegaj zasady ograniczonego zaufania. Kierowca może nie zauważyć szybko jadącego rowerzysty.

➢ Omijaj z daleka parkujące samochody, ktoś może właśnie wysiadać i uderzyć rowerzystę drzwiami.

➢ Obserwuj nawierzchnie drogi, dziury i koleiny to prawdziwe niebezpieczeństwo, możesz stracić równowagę.

➢ Na przejściu dla pieszych, zsiądź z roweru i przeprowadź go przez jezdnię.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

  1. Koordynator wyprawy partnerskiej w żadnym stopniu nie odpowiada za życie, zdrowie i bezpieczeństwo Uczestników.

  2. Koordynator nie odpowiada za zatrzymanie lub nie wpuszczenie Uczestnika przez służby celne, graniczne, parkowe, policji, wojska i inne działania lub zaniechania Uczestnika wyjazdu, dzięki którym nie może on osiągnąć zaplanowanych celów wycieczki.

  3. Koordynator nie odpowiada za dotarcie Uczestników wyprawy do miejsca przeznaczenia.

  4. Koordynator zastrzega sobie prawo do odwołania (do dnia rozpoczęcia imprezy włączenie) wycieczki partnerskiej z przyczyn niezależnych od siebie tj. działanie siły wyższej, wydarzenia polityczne, działania militarne, decyzje władz państwowych, samorządowych, innych instytucji itp.).

WIZERUNEK UCZESTNIKÓW

Uczestnik przystępując do wycieczki rowerowej „Rowerem po szlaku fortyfikacji i miejsc pamięci województwa śląskiego”, wyraża zgodę na nieodpłatne i nieograniczone czasowo wykorzystanie swojego wizerunku, w zakresie utrwalania i zwielokrotniania dowolną techniką oraz rozpowszechniania materiałów, na których ustalono i utrwalono jego wizerunek, w celach reklamowych, promocyjnych oraz informacyjnych, poprzez wyświetlanie, wystawianie, publiczne udostępnienie w taki sposób, aby każdy mógł mieć do nich dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym na https://www.facebook.com/StowarzyszenieDajemyRade, instagra itp..

NIE ZAPOMNIJ!!!

Przy złej pogodzie masz prawo jechać chodnikiem niezależnie od okoliczności. Pamiętaj, że pierwszeństwo na chodniku mają zawsze piesi. Staraj się jadąc chodnikiem nie używać dzwonka.

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

Każdy z Uczestników powinien znać niniejszy Regulamin i przestrzegać jego postanowień, pod rygorem wykluczenia Uczestnika z “Rowerem po szlaku fortyfikacji i miejsc pamięci województwa śląskiego”.